Jak co roku, od ponad ćwierćwiecza, kupcy z całej Polski oferują szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji: ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, wyroby witrażowe, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, materiałowe maskotki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne, pantofle, obrusy, serwety. Jeśli nie masz pomysłu na prezent, na pewno tutaj znajdziesz wiele inspiracji.

Warsztaty i działania charytatywne

Na Rynku Głównym stanęła też kuźnia, w której odbywają się pokazy kowalstwa. Kowale wykuwają tu misterne metalowe róże, biżuterię i podkowy na szczęście, w których mogą wyryć życzenia albo na przykład imiona młodej pary wraz z datą ich ślubu. Innymi pokazami, które można obejrzeć na targach są warsztaty wyrobu świec.

Kupując prezenty można sprawić radość nie tylko obdarowanemu, ale zrobić też coś dobrego dla innych. Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, Polski Związek Głuchych czy Stawiamy na Łapy to organizacje charytatywne, które można wspomóc kupując oferowane przez nich produkty. Są tu również stoiska miast zaprzyjaźnionych z Krakowem - Kijowa i Lwowa, a na nich rękodzieło naszych wschodnich sąsiadów. Lubisz takie rzeczy? Znajdź sprzedawcę ikon i matrioszek.

Jedzenie i wino

Koniecznie zajrzyj też na stoisko, w którym sprzedawane są narzędzia... z czekolady. Śrubka, obcęgi czy piła na deser? Proszę bardzo!

Jeśli już o jedzeniu mowa, nie sposób przegapić wędlin, serów i innych przysmaków z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Warto na miejscu skosztować również dań polskiej kuchni. Do pozycji obowiązkowych należą pajda wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem i ogórkiem kiszonym, pierogi i zupy. Niepisaną tradycją jest tutaj kubek aromatycznego grzańca.

Jeśli masz romantyczną duszę, warto - nawet mimo chłodu - zasiąść z grzanym winem w ogródku kawiarni Noworolski w Sukiennicach. Wieczorami muzycy grają tu na fortepianie nastrojowe wersje takich utworów, jak na przykład "Someone like you" Adele. Piękne, podświetlane ozdoby, imponujących rozmiarów choinka, krakowskie zabytki i - do złudzenia przypominające zaczarowane - dorożki zostają w pamięci nie tylko do następnych targów, ale na długie lata.

Imprezy towarzyszące targom

W czwartek, 5 grudnia na Rynku Głównym spotkają się twórcy szopek. Tradycyjny konkurs rozpocznie się o godz. 10.00 przed pomnikiem Adama Mickiewicza. Natomiast prezentacja dzieł odbędzie się w samo południe na estradzie targów.

W piątek, 6 grudnia o godz. 14:00 grupa 144 Świętych Mikołajów wsiądzie na rondzie Grzegórzeckim do specjalnie przygotowanego mikołajowego tramwaju. Pojazd przejedzie na plac Wszystkich Świętych, skąd uczestnicy wydarzenia przejdą na Rynek Główny. O godzinie 15:00 grupa przejdzie na plac Wszystkich Świętych, gdzie prezydent Krakowa przekaże im prezenty dla małych pacjentów ze szpitala im. Stefana Żeromskiego. Około godziny 16.20 spotkają się z dziećmi i przekażą paczki.

Najbarwniejszą imprezą jarmarku będzie korowód kolędniczy, w którym wezmą udział amatorskie grupy kolędnicze. W sobotę, 21 grudnia zespoły folklorystyczne spotkają się przy Barbakanie o godzinie 11.30, następnie barwny korowód przejdzie na rynek, gdzie na estradzie jarmarku, około godz. 12.00 zaśpiewa kolędy wraz z publicznością. Następnie każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach rynku.

W niedzielę 22 grudnia, w samo południe, prezydent Krakowa wraz z metropolitą krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym opłatku. Wydarzenie poprzedzi koncert trzech tenorów - Alexandra Martineza, Łukasza Gaja i Jakuba Oczkowskiego.

Targi bożonarodzeniowe na Rynku Głównym potrwają do 26 grudnia.